DÜNYA

ABD’li firmaların 590 milyar dolarlık Brexit kaygısı

Sputnik haber ajansının Financial Times’dan alıntıladığı habere göre; ABD’li firmalar; Brexit sonrasında İngiltere’deki 590 milyar dolarlık yatırımlarını gözden geçiriyorlar.

Sputnik’te yeralan ve Financial Times kaynaklı habere göre; ABD’li firmalar İngiltere’deki 590 milyar dolarlık yatırımlarını; Brexit ( İngiltere’nin AB’den çıkma durumu ) nedeniyle gözden gerçirme kararı aldılar. ABD Ticaret Odası’nın belgesine göre; 590 milyar dolarlık İngiltere yatırımı bulunan ABD’li firmalar; Brexit sonrasında Avrupa Pazarı’na erişim kaybına uğrama konusunda endişe taşıyorlar.

En büyük kaygı AB pazarına erişimde

Belgede, ABD tarafının İngiltere’nin sınırlayıcı bariyerler koymadan, işgücünün serbest dolaşımına izin vermeye devam etmesini bekledileri kaydediliyor. Ek olarak, işleri garantiye almak adına Avrupa Birliği vatandaşlarına işe alma konusunda gelecekte ek bürokratik yükler getirmeyeceklerine dair güvence vermeleri ki;  halihazırda 3 milyon Avrupa Birliği vatandaşına iş verdiklerini ve toplam işgücünün yüzde 6,6’sını  AB vatandaşlarının oluşturduğundan bahsediliyor .
İngiliz Kabine Ofisi’ne bu haftanın sonuna doğru sunulacak olan dokümana göre; AB’den ayrıldıktan sonra İngiltere’nin Amerikan yatırımlarını korumak ve ülkeye çekmek adına AB mal ve hizmetler pazarına sorunsuz şekilde erişime ihtiyacının olacağı belirtilmiş.

Financial Times’ın haberinde Ticaret Odası’nın hazırladığı belgede;  İngiltere’nin Brexit sonrasında çeşitli alanlardaki  düzenlemelerinin AB ile uyumlu olmaya devam edip etmeyeceği, işletme faaliyetlerine birtakım ek bariyerlerin getirilip getirilmeyeceği konusunda endişeler ifade edilmiş.  ABD’li işletmelerin İngiltere’nin öteki AB ülkelerinden nitelikli işçiye erişim kaybının sonuçları konusunda da kaygıları olduğu belirtilmiş.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top