ABD'den Çin'e çelik uyarısı

BBC'nin haberine göre; ABD Hazine Bakanı, küresel piyasaları bozucu olduğu söyleyerek Çin'i çelikteki fazla kapasitesini düşürme konusunda uyardı.

ABD'den Çin'e çelik uyarısı
ABD'den Çin'e çelik uyarısı admin

ABD ile Çin'in ticaret ve güvenlik işlerini konuşacağı Pekin'deki yıllık toplantılarının öncesinde ABD Hazine Bakanı Jack Lew konuştu. Çin, dünyanın en büyük çelik üreticisi ve piyasa fiyatının altında ürünlerini satmakla suçlanıyor.

  ABD'li yetkililer Çin'deki çelik kapasitesini  yıllık ABD- Çin Stratejik ve Ekonomik Diyaloğu'nda Çinli karşı taraflarla Salı günü müzakere edecekler. ABD Hazine Bakanı Lew, Çin'in çelikteki fazla kapasitesinin ülke ekonomisinin verimliliğini yıpratıcı olduğunu söyleyerek; kaynakların yanlış dağılımı anlamına geldiğini belirtti. Öyle ki piyasayı temizlemek için ancak dünya piyasalarındaki fiyatın altında satmak zorunda kalınacağını ifade etti.     Çin dünyadaki çeliğin yarısından fazlasını üretiyor Dünya'daki çeliğin yarısından fazlasını üreten Çin'deki fazla kapasitenin lokal bir sorun olmadığını ifade eden Bakan, çelik ve alüminyum gibi metallerde olan aşırı kapasitenin küresel piyasalar için muazzam etkilerinin olduğunu ve küresel piyasaları bozduğunu kaydetti. Avrupa'daki çelik üreticileri de Çin'den ithal edilen ucuz maliyetli çelik yüzünden fiyatların bu kadar düştüğü konusunda kaygılılar. Tata Steel İngiltere operasyonlarını elden çıkaracak Bu yılın başlarında Hintli Tata Steel, İngiltere'deki zarar eden faaliyetlerini satmayı ve binlerce işçi çıkarmayı planladığını duyurmuştu. İngiltere'deki operasyonların çelikteki arz fazlasının ve Avrupa'ya ithalinin yüzünden uzun vadeli rekabetçi pozisyonunun olumsuz etkilendiğini aktarmıştı.    
Çelik fiyatları Çelik talebi çelik üretimi Çin'in çelik üretimi Tata Steel
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
A101 Aktüel 1 Haziran 2017 Kataloğu İndirimli Ürünleri Neler? 1 Haziran 2017 A 101 Aktüel!
A101 Aktüel 1 Haziran 2017 Kataloğu İndirimli Ürünleri Neler? 1 Haziran 2017 A 101 Aktüel!
Şok Aktüel 27 Mayıs 2017 Hafta Sonu Kataloğu! Hafta Sonu Şok Aktüel Hangi Ürünler İndirimde?
Şok Aktüel 27 Mayıs 2017 Hafta Sonu Kataloğu! Hafta Sonu Şok Aktüel Hangi Ürünler İndirimde?