500 milyon USD karşılık ayırdı!

BBC haber ajansının geçtiği habere göre; JP Morgan petrol ve gaz sektörlerindeki pozisyon risklerinden dolayı 500 milyon USD'lik karşılık ayırdı.

500 milyon USD karşılık ayırdı!
500 milyon USD karşılık ayırdı! admin
Daha önce ayırdığı rakamı %60 artırdı

BBC/ JP Morgan, petrol ve enerji fiyatlarındaki düşüşle beraber petrol ve gaz sektörlerindeki risklerine karşılık olarak daha önce ayırmış olduğu rakamı %60 arttırarak 500 milyon USD'ye çıkardı.

Dünyanın önde gelen bankacılık devlerinden olan kurumun bu açıklaması, Ocak ayında  petrol şirketlerinin sürpriz bir şekilde çabuk toparlandığı yolundaki iddiasıyla da ters düştü

Deloitte'a göre bu yıl 175 tane ABD petrol şirketi iflasın eşiğinde bulunuyor tabii bu da şirketlerin kredilerini geri ödeyemeyecekleri anlamına geliyor. 1,5 milyar dolar daha karşılık ayırabilir JP Morgan'ın Finans Direktörü Marianne Lake'in bir yatırımcıya söylediğine göre; Yıl sonu petrol fiyatlarına dair beklentiler kötüleşti ve baskılar tedarik zincirine de yayılıyor. Lake, 500 milyon dolarlık karşılığın yarısının birkaç kurumsal müşteri için ayrıldığını belirtti. Eğer petrol fiyatları 25 dolara düşerse ve 18 ay boyunca bu seviyelerde kalırsa, JP Morgan 1,5 milyar USD daha karşılık ayıracağını kaydetti. Bankanın Eylül ayındaki verilerine göre portföyündeki petrol ve gaz kredileri 42 milyar doları buluyor ancak bu rakam bankanın toplam varlıklarının %2'sinden bile az bir rakama tekabül ediyor. ABD ham petrolünün varili Salı günü 31,87 dolara düştü ve JP Morgan hisseleri de bu açıklamadan sonra %4,3 değer kaybetti. Petrol ve gaz şirketlerinin kredi limitleri düşürülecek JP Morgan dışında Ocak ayında Wells Fargo da petrol ve gaz sektöründe yaşanacak olası iflaslara karşı kendini korumak adına rezervlerini %70 artırdı.   Bankalar enerji şirketlerinin kredilerini daha detaylı tetkik edecekleri  konusunda şirketleri uyardı. Bankalar petrol ve gaz rezervlerini Nisan'da tekrar değerlendirerek; şirketlerin kredi limitleri ve bankanın risk toplamını gözden geçirecekler. JP Morgan bu gözden geçirme sürecinin kısa sürede başlamasının planlandığını ve bazı petrol ve gaz şirketlerinin kredi limitlerinin %15 ila 20 arasında düşürülebileceğini söyledi.
düşen petrol fiyatları ve ABD iflas eden petrol şirketleri JP Morgan bilançosu JP Morgan karşılık JP Morgan petrol riski JP Morgan petrol şirketleri petrol şirketleri not indirimi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
A101 Aktüel 1 Haziran 2017 Kataloğu İndirimli Ürünleri Neler? 1 Haziran 2017 A 101 Aktüel!
A101 Aktüel 1 Haziran 2017 Kataloğu İndirimli Ürünleri Neler? 1 Haziran 2017 A 101 Aktüel!
Şok Aktüel 27 Mayıs 2017 Hafta Sonu Kataloğu! Hafta Sonu Şok Aktüel Hangi Ürünler İndirimde?
Şok Aktüel 27 Mayıs 2017 Hafta Sonu Kataloğu! Hafta Sonu Şok Aktüel Hangi Ürünler İndirimde?