BANKALAR

3 dev bankaya 485 milyon Euro ceza

Avrupa Komisyonu, Euribor skandalı soruşturması sonucunda JP Morgan, Credit Agricole ve HSBC’ye toplamda 485 milyon Euro’luk ceza kesti.

Russia Today internet sitesindeki habere göre, 5 yıllık bir soruşturmanın ardından; Avrupa Komisyonu; Euribor’la ilgili hile yaptıkları gerekçesiyle 3 dev bankaya 485 milyon Euro ceza verdi..

Avrupa Komisyonu’nun Çarşamba günü yaptığı açıklamasında; 7 bankanın Eylül 2005 ila Mayıs 2008 tarihleri arasında, rekabetçi bir şekilde yapacakları yerde, kartel oluşturarak belli bir Euro faiz oranını belirlemek üzere tezgâh oluşturdukları belirtildi.

3 büyük bankadan JP Morgan’a 337 milyon Euro, Credit Agricole’e 5 ay boyunca yukarıda sözü edilen suçu işledikleri için 114 milyon Euro ceza verilirken, HSBC’ye 1 ay süreyle bu suça iştirak etmesinden dolayı 33 milyon Euro ceza verildi.

7 bankadan kalan 4 banka olan Royal Bank of Scotland, Barclays, Deutsche Bank ve Societe Generale 2013 yılında Avrupa Komisyonu 820 milyon Euro’luk ceza için anlaşma yoluna gitmişti.

Euribor’u ortaklaşa belirlediler

JP Morgan; Avrupa Komisyonu’yla 5 yıllık soruşturma boyunca yardımlaşma içinde olduklarını ve Euribor benchmark oranını belirlerken hiçbir şekilde hatalı davranmadıklarını belirtti ve sözkonusu iddialar karşısında zinde bir şekilde kendilerini -temyiz yolu dahil olmak üzere- savunacaklarını ekledi. Diğer iki banka olan Credit Agricole ve HSBC de hiçbir şekilde anti rekabetçi kartel içinde yeralmadıklarını söylediler.

Avrupa Birliği Antikartel Komisyonu üyeri Margrethe Vestager ise, Komisyon’un traderlerın kendi aralarındaki yazışmalarında gelirlerine uygun şekilde oran belirledikleri için birbirlerini kutladıklarını bulduğunu ve bankaların da ortak pazardaki herhangi bir şirket gibi AB’nin rekabet kurallarına sayı göstermek zorunda olduğunu ifade etti.

Sözkonusu Euribor skandalı; 2008 finansal krizinden sonra ABD’li denetleyici kurumların yürüttükleri derin soruşturmalar sonrasında ortaya çıktı. Sonrasında sınır ötesi yapılan araştırmalar sonucunda 9 milyar doların banka ve aracı kurumlara dağıtılmasıyla ilgili otuzun üstünde çalışan cezalandırıldı.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top