2 aracı kuruma SPK'dan ceza

Sermaye Piyasası Kurulu ( SPK ) dün yayınlamış olduğu bülteninde 2 aracı kuruma idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

2 aracı kuruma SPK'dan ceza
2 aracı kuruma SPK'dan ceza admin
SPK'nın haftalık bülteninde yeralan ve idari para cezası alan iki kurumdan birisi A1 Capital Yatırım diğeri de Tera Yatırım. Yine foreks işlemleri cezası ! SPK A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'de yapmış olduğu incelemeler sonucunda, kurumun kaldıraçlı alım satım işlemlerine ilişkin reklamda karda ve zararda olan müşteri hesaplarının oransal dağılımına yer vermediği gerekçesi ve bu fiilin SPKnu II-39.1 sayılı “Yatırım Kuruluşlarının Kuruluş Ve Faaliyet Esasları Hakkında Tebliğ”in 41’inci maddesinin 4 üncü fıkrasına aykırılık teşkil etmesi nedeniyle A1 Capital'a 26.049 TL idari para cezası verdi. SPK'nın Tera Yatırım Menkul Değerleri A.Ş.'de yaptığı incelemeler sonucunda ise 2 farklı fiilden dolayı idari para cezası verilmesi uygun görülmüş. Bu fiillerden birisi  Tera Yatırım'ın tanıtım ve pazarlama  amaçlı gönderdiği e-postalarda “SPK ve Takasbank Güvencesi”  yazısının bulunması diğeri ise; yine foreks işlemleri dediğimiz kaldıraçlı alım satım işlemlerine yönelik tanıtım ve pazarlama yapmak amacıyla gönderilen e- postalarda müşterilerin karda ve  zararda olan müşteri hesaplarının oransal dağılımına yer verilmemesi. SPK ilk fiilden ötürü  Tera Yatırım'a 104.196 TL para cezası verirken, ikinci fiilden ötürü ise 26.049 TL olmak üzere toplamda 130.245 TL idari para cezası vermiş.
A1 Capital Gündem Sermaye Piyasası Kurulu idari para cezaları SPK A1 Capital ceza SPK cezası almış Foreks şirketleri SPK İdari Para Cezaları SPK Para cezaları SPK Tera Yatırım ceza Tera Yatırım
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
A101 Aktüel 1 Haziran 2017 Kataloğu İndirimli Ürünleri Neler? 1 Haziran 2017 A 101 Aktüel!
A101 Aktüel 1 Haziran 2017 Kataloğu İndirimli Ürünleri Neler? 1 Haziran 2017 A 101 Aktüel!
Şok Aktüel 27 Mayıs 2017 Hafta Sonu Kataloğu! Hafta Sonu Şok Aktüel Hangi Ürünler İndirimde?
Şok Aktüel 27 Mayıs 2017 Hafta Sonu Kataloğu! Hafta Sonu Şok Aktüel Hangi Ürünler İndirimde?