BORSA

2 aracı kuruma SPK’dan ceza

Sermaye Piyasası Kurulu ( SPK ) dün yayınlamış olduğu bülteninde 2 aracı kuruma idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

SPK’nın haftalık bülteninde yeralan ve idari para cezası alan iki kurumdan birisi A1 Capital Yatırım diğeri de Tera Yatırım.

Yine foreks işlemleri cezası !

SPK A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’de yapmış olduğu incelemeler sonucunda, kurumun kaldıraçlı alım satım işlemlerine ilişkin reklamda karda ve zararda olan müşteri hesaplarının oransal dağılımına yer vermediği gerekçesi ve bu fiilin SPKnu II-39.1 sayılı “Yatırım Kuruluşlarının Kuruluş Ve Faaliyet Esasları Hakkında Tebliğ”in 41’inci maddesinin 4 üncü fıkrasına aykırılık teşkil etmesi nedeniyle A1 Capital’a 26.049 TL idari para cezası verdi.

SPK’nın Tera Yatırım Menkul Değerleri A.Ş.’de yaptığı incelemeler sonucunda ise 2 farklı fiilden dolayı idari para cezası verilmesi uygun görülmüş. Bu fiillerden birisi  Tera Yatırım’ın tanıtım ve pazarlama  amaçlı gönderdiği e-postalarda “SPK ve Takasbank Güvencesi”  yazısının bulunması diğeri ise; yine foreks işlemleri dediğimiz kaldıraçlı alım satım işlemlerine yönelik tanıtım ve pazarlama yapmak amacıyla gönderilen e- postalarda müşterilerin karda ve  zararda olan müşteri hesaplarının oransal dağılımına yer verilmemesi.

SPK ilk fiilden ötürü  Tera Yatırım’a 104.196 TL para cezası verirken, ikinci fiilden ötürü ise 26.049 TL olmak üzere toplamda 130.245 TL idari para cezası vermiş.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top